سیستم DECT چیست؟

سیستم DECT چیست؟

حتماً شما هم هنگام خرید تلفن بی سیم این عبارت را دیده اید که در مشخصات تلفن بی سیم، شرکت سازنده نوع سیستم را سیستم DECT با شماره‌ی مخصوصی اعلام نموده است. اگر به دنبال این هستید که بدانید این سیستم چیست و کاربرد آن در تلفن های بی سیم چگونه است با ما همراه باشید.

سیستم یا فناوری DECT نوعی استاندارد برای تلفن های بی سیم است. واژه‌ی DECT از ابتدای عبارت Digital Enhanced Cordless Telecommunications گرفته شده است.

برای توضیح بهتر فناوری Digital Enhanced Cordless Telecommunications ابتدا توضیحاتی لازم است که اهمیت این سیستم را بتوان بهتر درک کرد.

امروزه به دلیل استفاده‌ی بسیار زیاد از تلفن های همراه، تلفن های ثابت مانند قبل مورد استفاده قرار نمی گیرند اما باید گفت که تلفن های ثابت با بی سیم امکاناتی دارند که تلفن های همراه فاقد آن می باشند و اکثراً اطلاعی از این امکانات ندارند تا در مواقع لازم بتوانند از این قابلیت های کارساز استفاده کنند. کیفیت صدای تلفن بی سیم از هر تلفن همراهی بهتر، پوشش ارتباطی بسیار قوی تر، هزینه‌ی کمتر و… . امروزه تلفن های بی سیم با قابلیت اتصال از طریق بلوتوث می توانند ارتباط بین تلفن همراه و گوشی بی سیم را برقرار کنند. این تلفن ها همچنین دارای منشی تلفنی نیز می باشند. فناوری DECT نیز دقیقاً برای راحتی و کیفیت بهتر تلفن های بی سیم طراحی گردیده است. در ادامه به معرفی این سیستم می پردازیم.

معرفی فناوری یا سیستم DECT :

DECT فناوری یا سیستمی است که به معنای افزایش کیفیت ارتباطات بی سیم دیجیتال می باشد. این سیستم استانداردی است که ابتدا توسط اداره‌ی استاندارد ارتباطات اروپا (ETSI) جهت تلفن های بی سیم مورد استفاده قرار گرفت. این استاندارد برای تلفن های بی سیم در داخل و خارج ساختمان (فضای باز و بسته) در نظر گرفته شد. ETSI در ابتدا این فناوری را در اروپا توسعه داد. پس از اروپا این فناوری در دیگر نقاط جهان نیز مورد استفاده قرار گرفت. این استاندارد به دلیل داشتن راه کارهای مختلف و ساده برای سیستم تلفن آنالوگ و حتی مراکز تلفن یا VOIP به سرعت فراگیر و در اکثر نقاط مورد استفاده قرار گرفت.

از پیشینه و چگونگی شکل گیری این فناوری که بگذریم باید اشاره کرد که DECT شامل یک یا چند پایه یا BASE STATIONS و یک یا چند گوشی بی سیم DECT می باشد. پایه‌ ها به وسیله‌ی یک خط تلفن PSTN به مرکز تلفن متصل می شوند. ارتباط این پایه ها و گوشی های بی سیم از طریق فناوری بی سیم برقرار می شود. پس از ارتباط تلفن بی سیم دیجیتال به پایه این امکان فراهم می شود که بی سیم با مرکز تلفن متصل و ارتباط برقرار کند.

فناوری DECT برای ارتباط صوتی امن بین بی سیم و پایه از یک لینک رادیویی استفاده می کند. فرکانس سیستم DECT در تمام نقاط جهان به غیر از آمریکای شمالی در بازه‌ی 1880 تا 1900 مگاهرتز می باشد. در آمریکای شمالی این فرکانس در بازه‌ی 2400 تا 2483 مگاهرتز میباشد. این فرکانس در مرکز تلفن و تلفن سنتی آنالوگ قابل استفاده می باشد.

کارکرد سیستم DECT چگونه است؟

فناوری و سیستم DECT در بهتر شدن کیفیت صدا، امنیت و از بین بردن نویز و پارازیت بسیار موثر است. این فناوری باعث می شود تا تلفن پایه یا دستگاه مرکزی در هر 30 ثانیه یک لیست از RSSI کانال های آزاد با بررسی قدرت RFهای اطراف تهیه کند. در لیست RSSI کانالهایی که تداخل کمتری دارند برای برقراری ارتباط بین بی سیم و پایه انتخاب میشوند. این ویژگی سیستم DECT باعث می شود تا در هنگام برقراری تماس کمترین تداخل با دیگر دستگاهها بوجود آید و کیفیت مکالمه افزایش چشمگیری داشته باشد. این سیستم باعث می شود تا مکالمه در کانالهای آزاد صورت گیرد و از تداخل ارتباط بی سیم، خط روی خط شدن و استراق سمع جلوگیری شود.

اگر در مکانی هستید که می خواهید از تلفن های بی سیم به صورت گسترده استفاده کنید این سیستم بهترین گزینه برای سازمان یا مکانی است که شما میخواهید در آن از بی سیم استفاده کنید.

مزایای سیستم DECT :

بطور خلاصه باید گفت که سیستم DECT دارای کیفیت صدای بهتر، عدم تداخل و امنیت بیشتر میباشد. این سیستم بدون قطعی و اختلال است. در هنگام خرید تلفن در قسمت مشخصات، قسمتی وجود دارد که تعداد کانالهای ارتباطی تلفن را اعلام کرده است. هرچقدر این کانالها بیشتر باشد میزان اختلال و خط روی خط شدن کاهش می یابد. کیفیت مکالمه بهتر و امنیت مکالمه بالاتر خواهد بود. این سیستم قابلیت افزایش پوشش رادیویی در مکانهایی که کابل کشی وجود ندارد را دارد. با استفاده از ریپیترها می توان سطح منطقه‌ی تحت پوشش را افزایش داد. قابلیت Handover پایه های DECT امکان جابجایی از پایه‌ی 1 به پایه‌ی 2 را فراهم می کند. در این شرایط می توان در سازمان یا ساختمانی که نیاز به برد بیشتر تلفن وجود دارد مشکل تلفن بی سیم را حل کرد. تلفن های DECT در مقابل تلفن های WiFi از مزایای بیشتر و بهتری برخوردارند. از مزایای این تلفن ها نسبت به وای فای می توان به برد بیشتر، کیفیت صدای بهتر و مصرف شارژ باتری کمتر نام برد. با استفاده از تلفنهای دکت می توان بین تلفن ها در یک مکان مکالمه‌ی داخلی رایگان برقرار کرد.

شاخص SEER چیست؟

شاخص بازدهی SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) یا شاخص بازدهی فصلی به مانند شاخص EER می باشد. تنها تفاوت این دو شاخص این است که در شاخص بازدهی فصلی دمای داخلی ثابت در نظر گرفته می شود. دمای بیرونی نیز بین بازه‌ی 15 تا 37 درجه سانتیگراد در کل فصل مورد نظر گرفته می شود. شاخص EER و SEER برای دستگاه های سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد شاخص بازدهی فصلی از شاخص بازدهی سرمایش EER بیشتر است. دلیل این استفاده‌ی بیشتر، استفاده در مناطق مختلف با در نظر گرفتن ویژگی های منطقه می باشد.

این شاخص نیز رابطه‌ی مستقیمی با برچسب مصرف انرژی محصولات برقی دارد. در تصویر زیر محاسبات مربوط به درجه بندی مصرف انرژی را مشاهده می کنید.

شاخص بازدهی SEER و SCOP

شاخص بازدهی SEER و SCOP

بازدهی گرمایش COP چیست؟

COP یا Coefficient of performance ضریب بازدهی و عملکرد دستگاه می باشد. بوسیله‌ی این شاخص بهینه بودن عملکرد دستگاه در مصرف انرژی را می سنجند. این ضریب در سنجش عملکرد دستگاه هایی مانند کولر گازی، اسپلیت، یخچال و … کاربرد دارد. ضریب عملکرد COP از توان خروجی دستگاه و توان الکتریکی مصرف شده‌ی آن دستگاه به دست می آید. این شاخص راندمان یا بازده انرژی در دستگاه های سرمایشی از دو نسبت حرارت دریافت شده از فضای مورد نظر و انرژی مصرف شده یا کار انجام شده توسط کمپرسور بدست می آید. هر چه عدد بدست آمده از COP بزرگتر باشد نشان دهنده‌ی عملکرد بهتر دستگاه مورد نظر می باشد.

فرمول محاسبه‌ی COP به صورت COP= QC/W می باشد.

  • QC گرمای گرفته شده و خارج شده از محیط مورد نظر
  • W وات مصرفی (در صورت نداشتن W می توانید از حاصلضرب آمپر در ولتاژ استفاده کنید)

 

بازدهی گرمایش COP چیست؟

بازدهی سرمایش EER چیست؟

EER مخفف کلمات Energy Efficiency Ratio می باشد. این اصطلاح به معنای بازده انرژی برای سیستم خنک کننده  می باشد. برای بدست آوردن بازدهی سرمایش یک دستگاه خنک کننده باید ظرفیت سرمایش بر حسب BTU/hr و انرژی الکتریکی ورودی به دستگاه بر حسب وات ساعت WH، شرایط آب و هوایی منطقه، رطوبت و درجه حرارت را نیز باید داشته باشیم. حال باید انرژی خنک کنندگی دستگاه بر حسب BTU/hr را بر انرژی ورودی دستگاه بر ساعت یا همان وات ساعت تقسیم کنیم. حاصل این تقسیم هر چقدر بزرگتر باشد بازده و عملکرد سرمایشی دستگاه بهتر است.

بازدهی سرمایش EER چیست؟

BTU چیست؟

BTU چیست؟

BTU یک واحد اندازه گیری حرارت می باشد که با آن در کولر گازی به سنجش ظرفیت سیستم تهویه مطبوع می پردازند. این یکای اندازه گیری ظرفیت مخفف British Thermal Unit می باشد. معنای لغوی این کلمات واحد حرارتی کشور انگلستان می باشد. اما این اصطلاح در عمل واحد انرژی است و جهت اندازه گیری انرژی گرمایی یا حرارتی استفاده می شود. این یکای اندازه گیری میزان حرارت (شامل سرمایش یا گرمایش) در واحد زمان مثل ثانیه، دقیقه و ساعت را اندازه گیری می کند.

اندازه گیری BTU به این شکل نیست که باد یا جریان هوای تولید شده توسط دستگاه را محاسبه و درجه حرارت محیط را اعلام کند. این یکا متغیرهای دیگر نظیر منطقه‌ی آب و هوایی (معتدل، گرمسیر، سردسیر و…)، مساحت (فضایی که دستگاه در آن استفاده می شود)، تعداد نفرات حاضر در محیط، تولید گرما توسط دستگاه های گرمازا در محیط و… را محاسبه می کند.

جهت توضیح بیشتر BTU یک دستگاه کولر گازی در یک واحد آپارتمان که در طبقه‌ی سوم است با BTU یک دستگاه که در طبقه‌ی آخر که واحد آپارتمان زیر تابش مستقیم نور آفتاب است متفاوت است. هر یک واحد BTU مقدار انرژی صرف شده جهت گرم کردن یک پوند (هر پوند برابر با ۴۵۳٫۵۹۲ گرم است) آب به میزان یک درجه فارنهایت (1 فارنهایت (Fahrenheit) معادل 17.22- سانیگراد سلسیوس (Celsius) ) است.

نحوه‌ی انتخاب کولر گازی نسبت به مساحت و ظرفیت کولر :

اگر می خواهید برای اتاق خواب یا سالن منزلتان یا دفتر کار کولر گازی تهیه کنید باید ابتدا مساحت فضای مورد نظر را محاسبه کنید. همچنین مکانی که می خواهید برای آن کولر گازی نصب کنید در مجاورت نور خورشید است یا سایه (طبقه‌ی چندم ساختمان)، ارتفاع سقف چقدر است، منطقه‌ی جغرافیایی دارای چه هوایی است و وسایل گرمازا در آن وجود دارد یا نه. شاخص مهم دیگر BTU می باشد که در اطلاعات دستگاه کولر به آن اشاره شده است. BTU کولر عددهایی مثل 9000، 12000، 18000، 24000، 30000 و… می باشد.

به طور پیش فرض برای هر متر مربع در طبقات زیر پشت بام باید 500 تا 800 BTU در نظر بگیرید. برای طبقات وسط و به دور از نور خورشید برای هر متر مربع 400 تا 600 BTU در نظر بگیرید.

جدول زیر به صورت نسبی و تقریبی راهنمای انتخاب کولر گازی بنا به مساحت و دیگر متغیرها می باشد :

واحد اندازه گیری حرارت BTU 9000 هزار12000 هزار18000 هزار24000 هزار30000 هزار32000 هزار
طبقات وسط و پایین (m2)14 تا 15 متر مربع20 تا 22 متر مربع30 تا 35 متر مربع40 تا 45 متر مربع55 تا 60 متر مربع60 تا 64 متر مربع
طبقه اخر و زیر پشت بام (m2)10 تا 12 متر مربع16 تا 18 متر مربع23 تا 25 متر مربع30 تا 34 متر مربع40 تا 42 متر مربع40 تا 45 متر مربع
منطقه جغرافیایی معتدل 14 تا 15 متر مربع20 تا 22 متر مربع30 تا 35 متر مربع40 تا 45 متر مربع55 تا 60 متر مربع60 تا 64 متر مربع
منطقه جغرافیایی گرمسیر10 تا 12 متر مربع 16 تا 18 متر مربع23 تا 25 متر مربع30 تا 34 متر مربع38 تا 40 متر مربع40 تا 45 متر مربع
منطقه جغرافیایی گرمسیر (تابش مستقیم نور خورشید)8 تا 10 متر مربع 14 تا 16 متر مربع20 تا 22 متر مربع27 تا 30 متر مربع35 تا 38 متر مربع38 تا 40 متر مربع
ارتفاع تا سقف2.8 متر2.8 متر2.8 متر2.8 متر2.8 متر2.8 متر
تعداد نفرات حاضر4 تا 5 نفر4 تا 5 نفر4 تا 5 نفر4 تا 5 نفر4 تا 5 نفر4 تا 5 نفر
سیستم روشنایی و دیگر وسایل گرمازای داخل محیط مانند کتری و...گرمادهی متوسط و کمگرمادهی متوسط و کمگرمادهی متوسط و کمگرمادهی متوسط و کمگرمادهی متوسط و کمگرمادهی متوسط و کم

اکسپنشن چیست؟ (شیر انبساط)

اکسپنشن چیست؟ (شیر انبساط)

اکسپنشن (expansion valve) یا شیر انبساط کولر گازی باعث کاستن از فشار مایع مبرد می شود. این کاستن از فشار به این دلیل است که امکان تبدیل مایع به بخار را به تبخیر کننده یا اواپراتور بدهد. گاز مبرد در حالت مایع با درجه حرارت بالا وارد اکسپنشن یا شیر انبساط می شود. با خروج مبرد از این شیر فشار آن بسیار کاهش پیدا کرده و در عین حال درجه حرارت آن نیز کاهش می یابد.

اکسپنشن (expansion valve)

اکسپنشن (expansion valve)

قسمت های مختلف شیر انبساط شامل :

  1. عنصر قدرت-لوله مویین-حباب یا کپسول یا POWER ELEMENT-CAPILLARY TUBE-BULB
  2. دیافراگم یا Diaphragm
  3. ورودی یا Inlet
  4. روزنه یا سوراخ یا Orifice
  5. فنر تنظیم گرمایش یا superheat setting spring
  6. خروجی یا Outlet
  7. سنجاق (فشار) یا Pushpin

اکسپنشن (expansion valve)

 

کندانسور چیست ؟

کندانسور چیست ؟ (Condenser)

کندانسور یا تقطیر کننده همان قسمت و واحد بیرونی کولر گازی می باشد که در فضای بیرونی یا پشت بام نصب و گذاشته می شود. موقعی که کمپرسور گاز را به سمت خروجی منتقل می کند مبرد گرم شده است و باید توسط کندانسور درجه حرارت مبرد تنظیم شود. گاز مبرد وارد کندانسور می شود فن شروع به کار می کند و با عبور هوا از بین کویل های کندانسور، دمای گاز پایین می آید. پس از کاهش دما گاز مبرد به دمای اشباع می رسد و تبدیل به مایع می شود.

گاز ورودی به کندانسور باید تماماً تبدیل به مایع شود. پس از این فرایند گازِ گرم تبدیل به مایع شده، باید پایینتر از دمای اشباع و اصطلاحاً سابکول (sub cool) شود.

کندانسور

کندانسور

اواپراتور (Evaporator) چیست ؟

اواپراتور (Evaporator) چیست ؟

اواپراتور یا تبخیر کننده یک مبدل حرارتی می باشد. انواع مختلفی دارد که در دستگاه کولر گازی نوع خاصی از کارکرد آن مد نظر است. این مبدل حرارتی از مجموعه ای از لوله های منحنی تشکیل شده است که وظیفه‌ی انتقال حرارت را بر عهده دارند. گاز یا مبرد در داخل لوله های مسی در حرکت است و باعث ایجاد سرما می شود. مبرد یا گاز داخل اواپراتور به صورت بخار می باشد. مبرد با حرکت از لوله مویی از حالت گاز مایع به بخار تغییر می کند.

با حرکت مبرد در اواپراتور از فشار گاز به آرامی کاسته می شود. این امر باعث می شود نقطه جوش گاز کاهش پیدا کند و گاز مایع به بخار تبدیل شود. نتیجه‌ی این فعل و انفعالات باعث می شود که حرارت موجود گرفته شود و فضای داخلی سرد شود. پس از این مرحله گاز دوباره به سمت کمپرسور مکش و فرستاده می شود. اواپراتور مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک می باشد. به طور خلاصه باید بگوییم که اواپراتور محلی جهت خنک سازی هوا و یا دفع گرما می باشد.

اواپراتور (Evaporator)

اواپراتور (Evaporator)

اواپراتور (Evaporator)